Eğitim Almadan Kayak Yapmaya Başlamayın!

Kayak yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken ve önemli noktaların öğrenilmesi gerektiği bir spor dalıdır. Yapılacak en ufak hata ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden ilk kez kayak yapacakların bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Eğitim almadan kayak yapmaya başlamak büyük bir hata olacaktır. İlk dikkat edilmesi gereken nokta doğru malzeme seçimidir. Eğer kişiye uygun ekipmanlar seçilmez ise düşmek ve bir yerleri incitmek kaçınılmaz olacaktır. Her kayak ekipmanı vücuda tam şekilde oturmalı ve herhangi bir şekilde çıkmamalıdır. 

Aynı zamanda hareket kabiliyetinin de iyi olması gerekiyor. Bu güvenli kayak için ilk şarttır. İkinci önemli nokta ise ekipmanların doğru kullanımıdır. Nasıl kullanılması gerektiği, doğru bağlanma şekli, nasıl çıkarılabileceği gibi noktalar iyice kavranmalıdır. Başka bir önemli nokta ise doğru pozisyon seçimidir. Herkesin pozisyonu farklıdır. Doğru pozisyonu seçerek eşsiz bir kayak deneyimi yaşanabilir. Tüm bunlardan daha önemli olan belki de kayak için en önemli nokta eğitmendir. Doğru eğitmeni seçerek iyi bir eğitim alınır ise kısa sürede güvenli kayak yapılabilir.  

2 Saatlik Bir Eğitim Daha Güvenli

Eğitim Almadan Kayak Yapmayın - Merkez

Ülkemizde Kartalkaya Kayak Merkezi ve buna benzer kayak merkezi yakın olmaları sebebiyle günübirlik olarak ziyaret ediliyor. Günübirlik olarak yapılan ziyaretler ise kayak eğitim sürelerini kısaltıyor. Normal şartlarda 14-15 saat verilmesi gereken kayak eğitimi 1-2 saatte verilebilmektedir. İnsanlara zaman kaybı olacak gibi gelse de aslında süre çok kısadır. Bu yüzden mutlaka kayak yapmadan önce eğitim alınmalıdır. Bu hem pistteki insanlar hem de kişinin güvenliği için önem taşıyor.

Eğitim Almadan Kayak Yapmayın

Eğitim Almadan Kayak Yapmayın - Pistler

Kartalkaya otelleri çevresindeki pistlerde kayak yapmak isteyenlerin mutlaka bir eğitim alması gerekiyor. Bu eğitimin ise içeriğinde farklı aktiviteler bulunmaktadır. Genel olarak eğitimin amacı kişinin doğru pozisyonunu bulmasını sağlamaktır. Doğru pozisyon bulunur ise düşmeden ve çevreye zarar vermeden kayak yapılabilir. Alınan eğitimde ilk olarak temel şeylerden ve ekipmanlardan bahsedilir. Sonrasında ise duruş stilleri ve hareketlerden bahsedilmektedir. Bunlar da bittikten sonra tehlike durumunda yapılması gerekenler ve tehlike oluşmaması için alınması gereken tedbirler anlatılır. Tüm bunlar yapıldıktan sonra eğitim tamamlanıyor.

Cevap bırakın