İlk Kez Kayak Tatili Yapacaklara Tavsiyeler

Kayak tatili yapmış olanların çoğunu bildiği fakat hayatında hiç kayak yapmamış kişiler için oldukça yabancı terimlerdir. Teleski, telesiyej, teleferik Belki teleferik tanıdık gelse de diğer mekanik taşıma sistemleri yani bir diğer adı ile liftler, sporun dışında olanlar tarafından bilinmeyebilir.

Temel olarak bu sistemlerin tamamı ziyaretçileri, kayak merkezlerinde bulunan kayak pistlerinin tepe noktasına ulaştırır. Kaymadan dönmek isteyenler de yine bu sistemleri iniş için kullanabilir. Kayak merkezinin yapısına göre, bu sistemlerde ara istasyonlar olabilir veya bir lift, birden fazla pist için kullanılıyor olabilir.

Teleferik

Kayak Tatilinde Pistin Zirvesine Nasıl Çıkılır?

Bu sistem, çoğu tatil yöresinde de tanıdık olduğumuz her tarafı kapalı olan ve oldukça konforlu bir taşıma sistemidir. Kayak merkezlerinde de mesafenin uzun olduğu alanlarda kullanılır. Bu sayede kayak severler, rüzgardan olabildiğince az etkilenirler ve konforlu bir seyahat geçirirler. Kayak merkezlerinde kullanılan teleferik sistemlerinde bagaj sistemi bulunur, bu sayede teleferiğe binen tüm yolcular kayak ekipmanlarını ve sırt çantalarını bu bagajlara yerleştirebilirler.

Telesiyej

Kayak Tatilinde Pistin Zirvesine Nasıl Çıkılır?

Yapısına göre 1 ila 4 kişi arasında kapasitesi olan telesiyej, yolcunun oturarak ve kayakları da ayağına bağlı şekilde yukarı doğru taşındığı bir sistemdir. Kişi ayaklarında kayak olduğu için, sisteme inip-çıkmakta zorlanacaktır. O nedenle mutlaka iniş ve çıkış yerlerinde kayak merkezi tarafından görevlendirilmiş personellerin bulundurulması şarttır. Yolcunun oturması sebebiyle oldukça konforludur. Birçoğunun üzeri açık olsa da günümüzde tamamen kapalı telesiyejler de üretilmeye başlanmıştır. Teleferiğe göre rüzgara daha fazla maruz kaldığı için alttan ısıtmalı modelleri de bulunmaktadır.

Teleski

Kayak Tatilinde Pistin Zirvesine Nasıl Çıkılır?

Kayak merkezlerinde daha çok T bar olarak bilinen bu sistem, yolcuları havaya kaldırmaz. Tek yaptığı 1 veya 2 yolcuyu ayakta olacak şekilde pistin tepesine kadar yine pist üzerinde çıkarmaktır. Burada yolcuların yorulmaması için sırtlarını dayayabilecekleri bir bölme bulunur. Özetlemek gerekirse, bu sistem yolcuları pistin tepesine doğru iterek çıkarır. Özellikle kısa pistlerde tercih edilir zira tamamen açık bir platformdur. Uzun pistlerde tercih edilmemektedir.

Bu mekanik tesisleri kullanabilmek için kayak merkezi yönetiminden veya otellerden skipass almanız gerekir. Skipass ücretleri her kayak merkezine göre farklılık gösterecektir. Türkiye’deki neredeyse tüm kayak merkezlerinde, tek bir skipass ile tüm liftlerden faydalanabilirsiniz.

Cevap bırakın