Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede?

Türkiye’nin taşının toprağının adeta bir cennet olduğunun fiziki bir ispatı olarak Bolu’da duran Kartalkaya, doğal güzelliklerinin yanı sıra kış sporlarına uygun pistleri ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. Dört mevsimi de ayrı güzel olan bölge, pistleri haricinde kış aylarında karla kaplı ve yaz aylarında da sapsarı çiçekler ile adeta donatılan Sarıalan yaylası ile meşhurdur. Öyle ki Sarıalan Yaylası, ‘kayak merkezleri sadece kış aylarında ziyaret edilir’ algısını yerle yeksan etmektedir. Kartalkaya Kayak Merkezi, ülkemizin en çok tercih edilen 3 kayak merkezinden birisidir. Pistte bulunan ve ülkemizde bir ilk olan snowboard pistinin bunda etkisi elbette büyüktür.

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede?

İstanbul'dan Kartalkaya'ya Nasıl Ulaşılır? - Pist

20 milyona dayanan nüfusuyla İstanbul, Kartalkaya Kayak Merkezi’ne sadece 250 kilometre uzaklıktadır. Bu potansiyeli iyi değerlendiren Kartalkaya, özellikle İstanbul’un hareketinden bunalan binlerce yerli turistin hafta sonlarını değerlendirdikleri bir merkez haline gelmiştir. TEM otoyolu takip edilerek veya Sabiha Gökçen Havaalanından kalkan seferler ile Bolu’ya rahatça ulaşmak mümkündür.

Ülkemizin 2. büyük şehri olan ve aynı zamanda başkentimiz Ankara ise Bolu’ya sadece 190 kilometre uzaklıktadır. Tıpkı İstanbul sakinleri gibi Ankaralılar için de Kartalkaya Kayak Merkezi de kaçamak tatil mekanı olmuştur. Özellikle sömestr tatilinde ailelerin akınına uğrayan merkezde yer bulmak bir hayli zor ve pahalı olmakta. Bu nedenle okurlarımıza tatil planlarını yaz aylarından yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Kartalkaya, Köroğlu Dağları’nın eğimli yamaçlarında kurulmuştur. Kartal Otel ve Kaya Otel tarafından paylaşılan merkez 2.400 metre yüksekliktedir. Kar kalınlığı ise sezon ortasında 3 metreye kadar ulaşmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi Özellikleri

Eğitim Almadan Kayak Yapmayın - Pistler

Merkezin yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmesinin başlıca sebebi elbette kış sporlarına çok uygun olan 13 farklı pistidir. Bunlardan birisi profesyonel snowboard sporcuları için tasarlanmış özel pisttir. Kayak sezonu Aralık ayının başından başlayıp Mart ayının sonlarına kadar devam edebilmekte fakat bazı senelerde Şubat ayının sonunda bitmektedir. Seyahat etmeden önce mutlaka otelleri arayarak bilgi alabilir veya meteorolojinin sitesinden kar kalınlığını kontrol edebilirsiniz.

Cevap bırakın