Kartalkaya Kayak Merkezi Tarihi

İlk kayak tarihi günümüzden 60 yıl önce başladığı Kartalkaya , 2200 metre yüksekliğinde gösterişli bir dağdır. Adının Kartalkaya olmasının sebebi de bölgede çok sayıda vahşi kartalın bulunmasıdır. Dağ, meşhur sıradağları olan Köroğlu Dağları üzerinde bulunmaktadır ve üzeri tamamen çam ormanları ile kaplıdır.

Kartalkaya’da ilk kayak faaliyetleri, otel açılımlarından sonra başlamıştır. 1970’li yıllarda yapılan ilk yatırımlar meyvelerini vermiş ve bugün Kartalkaya Kayak Merkezi, ülkemizin en popüler 3 kayak merkezinden birisi haline gelmiştir. Bölgedeki en eski ve halen faaliyette olan Kartal Otel, misafirlerine lüks ve konforlu bir tatil sunmaktadır.

Kartalkaya’da Kayak Tatili

Kartal Kaya'da ilk Kayak Tarihi-Kartal Otel-skipas

Bir kayak tatili için en önemli unsur elbette kayak pistleri ve kar kalınlığıdır. Toplamda sezonun 4-5 ay sürdüğü Kartalkaya’da kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bir kayak merkezi için çok değerli olan bu kar seviyesi sayesinde, pistlerde sadece kayak değil farklı kış sporları da uygulanabilmektedir.

Alp disiplini kayak ve tur kayağı için çok uygun olan Kartalkaya Kayak Merkezi pistlerinde sezon Aralık ayında başlayıp Nisan başında son bulmaktadır.

Kartalkaya Pistleri

Kartal Kaya'da ilk Kayak Tarihi-Kayak pisti

Kartalkaya’da kayak stilinize uygun pistler arıyorsanız, bu pistlerin tam konumunu öğrenerek ona en yakın otelde konaklayabilirsiniz.

Meşhur Kartal Otel’in kayak pistlerine 6 adet teleski, 2 adet telesiyej ve 3 adet baby lift ile ulaşım sağlanmaktadır. 12 adet pistin başlangıç noktalarına kayak severleri taşıyan bu liftlerin, saatlik kapasitesi 6 bin kişidir.

Kartalkaya’daki pistler yeşil, mavi, kırmızı ve siyah olmak üzere zorluk seviyelerine göre ayrılmıştır. Bu da ziyaretçilerin kendilerine en uygun parkurları anında seçebilmelerine olanak sağlar. Yanlış bir pistin liftine binmeniz, o pistten kaymanızı gerektirmez. Olası sakatlıkların önüne geçmek için lütfen kendinize en uygun pistlerde kayınız, kayak sporları çok eğlenceli olsa da ihmale gelmeyecek aktivitelerdir.

Merkezdeki diğer otel grubu olan Dorukkaya Otel’in ise 8 adet ski-lifi bulunmaktadır. Toplamda 11 adet kayak pisti olan otel grubu, misafirlerine 2 farklı otel seçeneği ile hizmet vermektedir.

Otellerin pistlerinden faydalanabilmek için saatlik, yarım günlük veya tam günlük sınırsız skipass edinmeniz gerekecektir.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde 2 acemi, 3 orta, 5 ileri, 3 çok zor ve 1 adette tehlikeli pist bulunmaktadır.

Cevap bırakın