Kayak Kıyafetleri ve Öne Çıkan Özellikleri

Kış aylarının gelmesi ile beraber herkes bir kayak tatili heyecanı aldı gidiyor. Kayak tatili denince akla gelen ilk şeylerden birisi de ekipman ve kıyafetlerin alınmasıdır. Ben ekipmanların kiralanmasını tavsiye etsem de kıyafetler konusunda aynı fikre sahip değilim. Hijyen gerçekten önemli bir konu ve bir kereliğine paraya kıyarak kayak kıyafetlerinizi satın almanızı tavsiye ediyorum. Peki nedir bu kayak kıyafetleri? Hemen aşağıda, madde madde açıklamalarını görebilirsiniz. Kayak kıyafetlerini kayak merkezleri bünyesindeki dükkanlardan alabileceğiniz gibi internetten de uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Özellikle sezon sonu dönemlerin takipçisi olmanızı öneriyorum.

Kayak Kıyafetleri ve Özellikleri

İkinci El Kayak Malzemeleri - Genel

Kayak kıyafetlerini kayak merkezleri bünyesindeki dükkanlardan alabileceğiniz gibi internetten de satın alabilirsiniz. Kayak pantalonu, montu, termal içlikler, kayak eldiveni, bere, kayak gözlüğü gibi ekipmanlar kayak sporunun olmazsa olmazlarındandır. Yazımızda her bir ekipman hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. 

Kayak Pantolonu

Kayak yapan kişinin bacak kısmını karın ıslaklığından ve rüzgarın soğuğundan koruyan en önemli kayak kıyafetidir. Mutlaka en iyi markaların ürünlerinden almanız sizi dağın tepesinde rahat ettirecektir. Bir kayak pantolonunun en önemli 2 görevi bulunur; su geçirmemesi ve kişiye rahat hareket imkanı sunması.

Kayak Montu

Kayak Pantolonu ile aynı görevi görür ve üst bölümü korur. Çok şişkin montlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz zira bu hem hareket hem de görüş kabiliyetinizi kısıtlayabilir. Montun nefes alması ve hiçbir şekilde su geçirmemesi çok önemlidir.

Termal İçlikler

Sizi sıcak tutacak şey kayak pantolonu veya kayak montu değildir. Bunu sağlayan kıyafetler, termal içliklerdir. Kayak kıyafetinizin altına hem üst hem de alt termal içlikler giymeniz şarttır.

Kayak Eldiveni + Bere

Soğuğu ve ıslağı geçirmeyecek kayak eldivenleri ve bereleri satın almalısınız. Bunun yanında taktığınız zaman elinizi yine iyi kullanabilmeniz çok önemlidir.

Kayak Gözlüğü

Buhar engelleyici ve karın yoğun beyazından gözlerinizi koruma özelliği bulunmalıdır.

Kask

En az kullanılan fakat en çok kullanılması gereken kayak kıyafetidir.

Kayak Çorabı

4-5 tane çorap giymeniz yanlıştır. Yapmanız gereken normal çorabınız üzerine 1 adet termal kayak çorabı giymektir.

Güneş Kremi

Güneş nerede? diye sorduğunuzu duyar gibiyim fakat kremi güneş için kullanmayacaksınız. Elbette güneşte ansızın tepede belirebilir fakat güneş kremi aynı zamanda sizi soğuk hava sebebiyle oluşacak yanıklardan korur. Bu kıyafetler haricinde kendi özel durumlarınıza göre ek kıyafetler seçebilirsiniz. Özellikle hafif sakatlıkları olan kişiler, o bölgeye ait özel koruyucular kullanabilirler.

Cevap bırakın