Kayak Merkezleri ve Kış Sporları

Ülkemiz kayak merkezleri açısından dünyadaki bir çok ülkeyi imrendirecek imkanlara sahiptir. Tam 50 adet kayak merkezinin aktif olarak hizmet verdiği ve bunların 6 tanesinin uluslararası kayak merkezi klasmanında olduğu Türkiye, bu özelliği sayesinde her sene on binlerce yabancı turisti misafir etmekte ve daha da önemlisi uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

4 mevsimi de dolu dolu yaşamak isteyenlerin mutlaka şans vermesi gereken kış sporları, biraz teferruatlı ve pahalı olsa da mutlaka karşılığını veriyor. Kayak merkezleri, kayak sporunun en önemli unsuru olarak öne çıkıyor. Kayak sporu yapmak için öncelikle kayak malzemelerini tedarik etmiş olmanız gerekiyor.

Kayak Malzemeleri Nasıl Seçilir?

İkinci El Kayak Malzemeleri - Genel

Acemi olduğunuzu düşünerek bugünkü yazımızda ekipman kısmından ziyade kayak kıyafetleri konusuna değineceğim. Çünkü bu spora yeni başlayan kişilerin direkt olarak ekipman almasına karşıyım, ekipman alabilmek için en az 3-4 sene pistlerin tozunu attırmanız gerekiyor (senede 1 hafta geldiğinizi düşünürsek). Ekipmanları kayak merkezlerinden veya bağlı oldukları ilçelerin merkezlerinden uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz.

Kayak kıyafetleri de kiralanabiliyor fakat biz hijyen şartları sebebiyle onların satın alınmasını tavsiye ediyoruz. Sezonu sonu gibi doğru zamanları denk getirirseniz uygun fiyatlara iyi markaların ürünlerini satın alabilirsiniz.

Kayak malzemelerini satın alırken mutlaka kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Bunu laf olsun diye söylemiyoruz zira kış sporları kalitesiz ürünleri kaldırmaz. Dağın tepesinde kendinizi ıslanmış şekilde bulduktan sonra yaptığınız tasarrufun hiçbir önemi olmadığını fark edeceksiniz, bu duruma düşmemek adına mutlaka en iyi markaların ürünlerini tercih etmelisiniz.

Kar Kıyafetleri

Kıyafet alırken mutlaka sizi terletmeyecek ama aynı zamanda da üşütmeyecek ürünleri tercih etmelisiniz. Kar montu sizi soğuktan korumaz fakat rüzgar ve karın ıslaklığından korur. Sizi sıcak tutacak olan ise termal içliktir. Pantolon da aynı şekilde sizi sert rüzgarlardan koruyacak ve karda oturabilmenizi sağlayacaktır. O yüzden ürünleri elinize aldığınızda neden bu kadar ince diye şaşırmayın, malzemeler özel olarak ince fakat sizi koruyacak şekilde üretilir.

Kar botlarını ise yine kalite prensibi ile tercih ediniz. Botların hava alabilen ama ayağınızı üşütmeyen modellerden olması tercih edilmelidir. Kar botlarını satın alırken numaralarına dikkat ediniz çünkü botları ince bir çorapla değil kap kalın yün bir çorapla giyeceksiniz.

Bunların dışında kalın yün çorap, bere, atkı, yüz maskesi, kar gözlüğü ve güneş gözlüğü gibi malzemeleri de yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Cevap bırakın