Kayak Montu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayak kıyafeti denince aklımıza ilk kayak montu gelir çünkü dağın zirvesinde en önemli görevi kayak montları görmektedir. Bilinenin aksine bir kayak montunun ilk amacı, eksileri bulan dağın zirvesinde kayak sporcusunu sıcak tutmak değildir. Kayak montlarının birincil amacı rüzgarı kesmek, nefes almak ve kullanıcısını kuru tutmaktır. Sporcuyu sıcak tutacak kıyafet ise termal içliktir. Kayak montunuz kaliteli olmazsa, düştüğünüz zaman su geçirir veya gelen rüzgarları olduğu gibi size hissettirir. Bu da kayak maceranızın daha başlamadan bitmesine sebep olur.

Nefes Alan Montlar

Kayak Montu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayak sporlarında, sporcular çok yoğun bir aktivite yaparlar ve bu da terlemelerine sebep olur. Kayak montları nefes alırsa, bu terin büyük kısmı buhar olarak havaya karışır fakat nefes almayan montlarda üzerinizde kuruyan ter, soğuğun da etkisi ile ertesi gün sizi yataktan kalkamayacak kadar hasta yapar.

Dayanıklı Kumaşlar

Kayak Montu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Adının mont olduğuna bakmayın, kayak montları günlük kullandığımız montlardan çok daha farklıdır. İncecik yapılarına rağmen çok dayanıklı olan bu montlar, bu sayede düştüğünüz zaman olası taş veya ağaç dalı gibi cisimlere karşı mukavemet gösterir. Kolayca yırtılıp, delinmeyecekleri için de sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Rüzgarı Kesen Kumaş

Kayak Montu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kimi zaman kayak pistlerinde, çok yoğun rüzgar hatta tipi çıkabilir. Kayak montları içerideki havayı dışarıya atsa da, dışarıdan gelen sert rüzgarı asla içeriye almamalıdır. Aksi takdirde vücut sıcaklığınız çok hızlı bir şekilde düşecek ve titremeye başlayacaksınız. Kaliteli tüm kayak montlarında, bu özellik mutlaka bulunmaktadır.

Su Geçirmeyen Kayak Montları

Kayak Montu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayak sporlarında dünya şampiyonu bile olsanız, düşersiniz veya en kötü dinlenmek için karların üstüne oturmak zorunda kalırsınız. Sporun karakterinde karla içli dışlı olmak olduğu için, kayak montu ve kayak pantolonlarının mutlaka su geçirmez olması gerekecektir. Karla temas haricinde, dağın tepesinde olduğunuz için çoğu zaman yağışlara da denk geleceksiniz. Rüzgarın da etkisi ile sürekli montunuza çarpan kar taneleri, eğer montunuzda su geçirmez özellik yok ise bir süre sonra sizi baştan aşağıya ıslatacaktır.

Gördüğünüz gibi kayak montları, pahalı olmalarına rağmen size 0’ın altındaki derecelerde ve zorlu şartlarda dahi konforu sağlamaktadır. Ünlü markaların sezon sonu fırsatlarını değerlendirerek, çok kaliteli kayak montlarını uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın