Kayak Sporu Hakkında Önemli Tüyolar

Kış aylarında şöyle uzaklara baktığınızda tepesi karla dolmuş dağları izlemek çok keyifli değil mi? Evet keyifli fakat bir de orada olduğunuzu hatta o tepeden aşağıya doğru süzüldüğünüzü hiç düşündünüz mü? Bence düşünün zira ülkemizde sizi bekleyen 50’den fazla kayak merkezi bulunuyor. Bu kayak merkezleri arasında Uluslararası standartlara sahip olan Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Erciyes ve Kartepe gibi muhteşem turizm cennetlerimiz bulunmakta. Peki kayağa dair bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu spora merak duyan herkesi konumuzun devamına davet ediyorum.

Kayak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ailecek veya bireysel olarak gidebileceğiniz kayak tatillerinde, temel olarak pistlerin üstüne liftler ile çıkar ve aşağıya doğru kayarsınız. Elbette bunun öncesinde sıkı bir hazırlık aşaması var ama bu yazımızda onlardan bahsetmeyeceğiz.

Kayak Yolu: Her kayakçı pistten kendini aşağıya bırakırken, kendisine hayali bir yol ve mümkünse bir de alternatif yol belirlemelidir. Bu sayede yolunuzun üstüne sürpriz bir başka kayakçı çıkmasının önüne önceden geçmiş olursunuz.

Hız: Kayakta hız yapmak her aceminin hayali fakat bu hayal oldukça tehlikelidir. Seviyeniz ilerledikçe hızınız yükselmelidir. Seviyesiz ve kontrolsüz hız, ölüm getirir.

Diğer Kayakçılar: Her kayakçının acemi olma ihtimalini unutmayın. Kayakçıların yanından geçerken belli bir mesafe bırakmayı unutmayın.

Durmak: Pistler durmak için değil kaymak içindir. Pistlerde çok büyük bir sebebiniz olmadıkça asla durmayın ve durduktan sonra hareket ederken de mutlaka etrafınızı kolaçan edin. Tam o anda tepeden birisi hızla size doğru geliyor olabilir.

Pist Kuralları: Her pistte kurallar ve işaretler bulunur. Bunlara kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Yardım: Dünyanın neresinde olursanız olun düşmüş veya kaza geçirmiş bir kayakçı görürseniz ona yardım etmek zorundasınız. Bu yazılı olmayan fakat kayak raconuna ait bir kanundur.

Kimlik ve Telefon: Yanınızda mutlaka kimliğiniz ve telefonunuz bulunmalıdır. Olası kazalarda bu çok işe yaramaktadır.

Kayak Tatili İçin Öneriler

Kartalkaya Kayak Merkezi'nde Bir Gün - teleferik

Ülkemiz kayakçı profili genel olarak özel ders alma yerine düşe kalka bu sporu öğrenmeye çalışmaktadır. Bu da maalesef koca tatili, düşüp kalkmayla geçirmelerine ve aslında daha fazla para kaybetmelerine sebep olur. Tatilinizden zevk almak ve kayak sporunun detaylarına vakıf olmak için mutlaka en az 3 saatlik bir özel ders almalısınız.

Cevap bırakın