Kayak Tatili Öncesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Türkiye’de 50’den fazla kayak merkezi bulunuyor ve bunlardan 6 tanesi de Uluslararası Kayak Merkezi olmaya hak kazanmış dev tesisler. Ülkemizin coğrafi zenginliklerinden olan dağları sayesinde sahip olduğumuz bu imkanlar, kış aylarında bize çok eğlenceli bir tatil imkanı sunmaktadır ve bu konu ile ilgili sizlere kayak tatili için tavsiyeler vermeye çalıştık. Kaymaya elverişli pistlerin etrafında bulunan otellerde konaklayarak veya evinizden günübirlik olarak seyahat ederek kayak tatili yapabilirsiniz. Ülkemizin neredeyse her bölgesinde bir kayak merkezi olduğu için en fazla 2-3 saatlik araç yolculuğu ile kendinizi bir kayak merkezinde bulabilirsiniz.

Kayak Tatiliniz İçin Tavsiyeler

Toplamda 50 adet ve yapımı sürenlerle beraber 100 adet kayak merkezimiz olsa da Uludağ, Kartalkaya, Kartepe, Erciyes ve Palandöken ülkemizin en popüler kayak merkezleridir. Bugün kayak tatili yapan yerli turistlerin %94’ü bu 5 kayak merkezini tercih etmektedir. Kasım ayında başlayan kayak sezonu Mayıs ayının ilk haftasında biter. Elbette bu sezon aralığı her kayak merkezine göre değişebilmektedir. Uygun fiyatlı bir kayak tatili yapmak için tüm hazırlıklarınızı, rezervasyonlarınızı ve bilet alımlarınızı yaz aylarında yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kayak Tatili Öncesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kayak Tatiliniz İçin Tavsiyeler

Kayak sporları tehlikeli etkinliklerdir ve sadece sağlıklı insanlar tarafından yapılmalıdır. Kalp, dolaşım ve solunum yetersizliği bulunan okurlarımız daha düşük rakımlı kayak merkezlerini tercih etmelidirler. Astım, bronşit gibi üst solunum sorunları olan veya hamile bireylerin kayak yapması tehlikelidir, doktorlarından onay almadan sadece spor yapmaları değil kayak bölgelerinde bulunmaları dahi sakıncalıdır.

Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu unutmayın. Kayak, vücudu gerçekten yoran ve hazırlıksız olan bünyeleri yıpratan bir spordur. Bu sebeple tatiliniz öncesinde vücudunuzun bu tempoya hazır olması gerekir. Kayak yapmadan önce mutlaka ısınma hareketlerini yapın ve yeterli su tüketin. Her ne kadar sıcağın ortasında olmasanız da çok ciddi su kaybedeceksiniz. Bu terleme sonrasında hasta olmamak için mutlaka havalandırmalı kayak kıyafetlerini edinin.

Kayak Tatiliniz İçin Tavsiyeler

Asla aç kalmayın, kayak yaparken normalin neredeyse iki katı yemelisiniz. Mideniz zaten bunu size sık sık hatırlatacaktır, bunu bir keyfe dönüştürün ve dağın tepesinde sucuk ekmeği bir çırpıda yok edin. Mutlaka güneş kremi ve nemlendirici kullanarak cildinizi koruyun. En önemlisi ise cep telefonunuzu yanınızda tutun, böylece olası kaza durumlarında sağlık görevlilerine veya tanıdıklarınıza ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın