Kayak Tatili ve Tatilde Beslenme Önerileri

Kayak tatili ve kayak sporları vücudumuzu oldukça yoran ve hazırlıksız bünyeleri ciddi manada yıpratan etkinliklerdir. O nedenle herkes kayak yapamaz, ancak bünyesi buna hazır olan kişiler kayak yapabilir. Yapılacak yoğun fiziksel aktivite, hiç spor yapmayan bünyeleri ilk günden aşırı zorlanabilir. Bu yoğun aktivitenin içerine giren bünye hazırlıklı olması gerektiği gibi aktiviteler öncesinde ve sonrasında da iyi beslenmesi gerekir. Kayak tatili normal beslenme düzeninizin dışına çıkmanızı gerektiren bir dönemdir. Bu süreçte beslenmenize +1000 kalori eklemeniz gerekecektir. Bütün gün kayak yapacak yetişkin bir birey en az 3.000 kalori almalıdır. Profesyonel kayakçılarda bu rakam 6-7 binlere kadar çıkar.

Kayak Tatili ve Su İçme Alışkanlığı

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? - Kayak

Dağın tepesinde ve buz gibi bir ortamda olduğunuz için su içmenize gerek olmadığı düşüncesi sizi de kaplamış olabilir fakat bu çok yanlıştır. Zira yoğun tempoda olacağınız için sıkı sıkı sarılmış vücudunuz oldukça fazla terleyecektir. Dağın zirvesinde susuz kalmak sizi bitkin düşürecektir o yüzden normalden daha fazla sıvı tüketmeniz gerekir. Az su tüketimi sonucunda mide bulantısı, kaslarda ağrı, yorgunluk, ağız kuruluğu ve nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Susadığınız her an su tüketerek bu gibi durumlardan rahatlıkla kaçınabilirsiniz.

Karbonhidrata İhtiyacınız Olacak

Kartalkaya Kahvaltı Mekanları - Genel

Karbonhidrat diyoruz çünkü en çabuk enerjye dönüşebilen birimdir. Kasları çok yoğun çalışacakları için hemen enerji ihtiyacı ortaya çıkacaktır, o yüzden de karbonhidrat içeren gıdalar bu açıdan kayakçıların en büyük dostlarıdır. Sırt çantanızda bu yönde atıştırmalıklar bulundurabilir veya en güzelinden bir sucuk ekmeği mideye indirebilirsiniz.

Kayaktan en az 1 saat önce makarna, tavuk, ızgara et, bulgur pilavı, biftek, çorba, patates gibi ürünleri tüketmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Kayak merkezleri mutfaklarında bu ürünlerin bolca olduğunu göreceksiniz. Kaydıktan hemen sonra ise kana daha hızlı karışacak muzlu süt veya çerez gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Ne kadar iyi beslenirseniz o kadar güçlü olur ve iyi kayarsınız. Elbette iyi beslenmekten kastımız çatlayasıya kadar yemek değildir, bunu da unutmayalım.

Zararlı Maddeler

Tatilin rehavetine kapılıp alkol tüketimini artırmamakta fayda var. Özellikle gündüz vakitlerinde yani, kayak yapacağınız vakitlerde sarhoş olmak sizin ve diğer kayakçıların hayatlarını riske sokacaktır. Bunun yanında sigara ve alkol, vücudunuzun fazladan susamasına ve doğal olarak daha fazla yorulmasına sebep olur.

Cevap bırakın