Kayak Yapmak İçin İdeal Kar Kalınlığı

Kayak sezonunun açılmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen Kartalkaya, Köroğlu dağlarında yer alan pistlerde kayaklı koşu ve tur kayağı yapılıyor. Hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok misafirin gelmesiyle oldukça yoğun olan Kartalkaya kayak merkezi, kar kalınlığına göre en fazla tercih edilen yerlerden biridir. Kar kalınlığının normal şartlarda tercih ettiğiniz aylara göre ve dağın yüksekliğine göre değiştiğini görebilirsiniz. Mesela Kartalkaya’ da 2200 metre olan zirvede kar kalınlığı oldukça yüksektir. Mevsimsel olarak düşünüldüğünde de değişebilen kar kalınlığı aynı zamanda iklimden etkilendiği için de farklılık gösterebilir.

Kartalkaya’da Kar Kalınlığı’nın Seviyesi Nedir?

Kartalkaya Kayak Merkezi - kaya palazzo

Kartalkaya normal şartlarda ılıman bir iklime sahiptir. Rüzgar yönü, batı ve kuzey batıdır. Bu sebeple Kartalkaya’nın kar kalınlığı Uludağ’a oranla biraz daha azdır. En fazla 4 metreye ulaşan kar kalınlığı 135 ve 190 cm civarında olduğu gözlemlenmektedir. Aralık ayından Mart ayına kadar devam eden kar yağışısezonun tamamlanmasına göre, Nisan ayına kadar devam etmektedir.  Kar kalınlığının uygun olduğu 2 adet telesiej, 6 tane telesiki, 3 tane de baby lift bulunan Kartalkaya’ da tam 11 tane mekanik sistemle taşıyıcı vardır. 6000 kişi saat olan bu mekanize sayesinde toplamda 20 km uzunluğunda 12 adet pist vardır. Zirveye yaklaştıkça kurulan Kartalkayaotelleri2000 metrede hizmet vermektedir.

Kartalkaya’da ideal Kar Kalınlığı 

Kartalkaya Kayak Merkezi - otel

Kartalkaya’da ideal kar kalınlığına ulaştıkça,  Kayak yapmanın keyfi de artmaktadır. 2000 metrede kurulan otellerin pistleri aşağı doğru kaymayı kolaylaştırmıştır. Aynı zamanda otellerin deneyimli eğitmenlerinden Snowboard ve kayak eğitimleri alabilmektedir. Kartalkaya’da yıl boyunca bazı liflerde farklı kar kalınlıkları oluşabilmektedir.

Bu liftleri;

  • Yeşil lift
  • Çam çukuru lift
  • Resul dede1- 2
  • İnek çayırı1- 2

Kazankaya ve Köroğlu liftleridir. Bu sebeple kar kalınlığı hesaba katılarak pek çok profesyonel kayakçının Kartalkaya’da bulunduğu görülmektedir. Burada ki oteller hem müşteri memnuniyetini ilke edinerek hem de ekonomik oluşundan dolayı daha çok tercih edilmiştir. Kayak yapmanın çıkarmak için tüm aile bireyleriyle gelinmesi arzu edilmektedir.

Cevap bırakın