Bolu Kaplıca Otelleri ve Faydaları Nelerdir?

Kartalkaya , sık çam ormanları ve muhteşem kayak pistleri ile bilinse de farklı bir doğal zenginlikler için de tercih edilen bir bölge olma özelliğini taşımaktadır. Termal kaynaklar yönünden çok zengin olan Bolu, bu sayede bölge halkına ve gelen ziyaretçilere asırlardır şifa dağıtmaktadır. Babas, Sarot, Karacasu, Çatak ve Pavnu ılıcaları, bölgenin bilinen başlıca sağlık merkezleridir.

Bu şifalı sular sadece bölge halkını ve diğer şehirlerden gelen ziyaretçileri değil, ününü duyup gelen yabancı misafirleri de ağırlıyor. Kartalkaya Kaplıca Otelleri ise bu şifalı suların, misafirler tarafından konforlu ve pratik bir şekilde kullanılmasını sağlamaktalar. Muhteşem çam ormanları ve bembeyaz kar örtüsü manzarası eşliğinde, rahatsızlıklarınıza şifa bulmak istiyorsanız Bolu Kartalkaya Kaplıca Otelleri’ni tercih edebilirsiniz.

Bolu Kaplıca Otelleri’nin Faydaları

Bolu Kaplıca Otelleri ve Faydaları Nelerdir?

Bolu’nun termal su kaynakları sadece Kartalkaya ile sınırlı değildir. O nedenle, Bolu genelindeki tüm şifalı su kaynaklarını, sizlere sırası ile tanıtmaya çalışacağız.

Karacasu Kaplıcası

Sağlık Bakanlığı tarafından 1993 yılında termal turizm merkezi olarak ilan edilen bölgeye, yine aynı bakanlıkça Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi kurulmuştur. Bu yönü ile Bolu’nun en gelişmiş termal merkezi olan Karacasu Kaplıcaları, neredeyse tüm cilt, eklem ve iç hastalıklarına şifa dağıtmaktadır. Bu kaplıcadan çıkan şifalı suların sıcaklığı 45 derece civarındadır.

Sarot Kaplıcası

Bolu Kaplıca Otelleri ve Faydaları Nelerdir?-Babas Ilıcası-Şarot-Termal-park

Termal otellerin bulunduğu bir diğer termal su kaynağı olan Sarot bölgesi, Taşkesti beldesi sınırları içerisinde bulunuyor. Bu kaynaktan çıkan sular direkt olarak uygulanabildiği gibi içmeye de uygundur. Su içerisinde sodyum, kalsiyum, sülfat barındırır ve sıcaklığı 60 derecedir.

Çatak

Bolu Kaplıca Otelleri ve Faydaları Nelerdir?-Çatak

Bolu merkeze 1 saatlik araç yolculuğu mesafesinde bulunan Çatak Termal Suları, Göynük ilçesinde bulunuyor. Bu kaynaktan çıkan sular ılıktır ve 32 dereceye sahiptir. Şifalı suları bol miktarda kalsiyum bikarbonat içerir.

Pavlu

Merkeze çok yakın olan Pavlu Termal Suları, Kesenözü Köyü’nde bulunuyor. Pavlu termal sularının en dikkat çeken yönü ise 5 farklı kaynağa sahip olması ve bu kaynaklardan çıkan şifalı suların tamamının farklı derecelere sahip olmasıdır. Şifalı suların özellikle cilt ve mide hastalıklarında yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Babas Ilıcası

Bolu Kaplıca Otelleri ve Faydaları Nelerdir?-Babas Ilıcası

38 dereceye sahip olan şifalı suları, içmeye uygundur. Bu sular içme kürü olarak kullanıldığı zaman özellikle sindirim ve böbrek hastalıkları üzerinde tedavi edici rol oynarlar. Mudurnu’ya sadece 5 kilometre uzaklıkta olması, ulaşımı rahat kılmaktadır. Ilıcaya yakın konumda Bolu Kaplıca Otelleri bulunmaktadır.

Bolu Termal Sularının İyi Geldiği Hastalıklar

Bolu Kaplıca Otelleri ve Faydaları Nelerdir?

Termal sular, yerin altından çıkan ve mineral yüklü olan doğal şifa kaynaklarıdır. Bolu’nun çeşitli noktalarından fışkıran bu sular içme kürü olarak kullanıldığında mide, sindirim, böbrek, kadın hastalıkları ve şişmanlık gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Bu şifalı suları direkt olarak cildinize uyguladığınızda ise cilt hastalıkları, romatizma, kas ve kemik hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi bir çok rahatsızlığınıza da şifa bulabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak kaplıca sularının rehabilite edici özelliği bulunur. Ruhsal sorun yaşayan veya yoğun stres altında olan kişiler, kaplıca sularında vakit geçirdikleri zaman bu kaygı ve sorunlarında hafifleme hissederler.

Bolu Kaplıca Otelleri Fiyatları

Bolu Kaplıca Otelleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaplıca otelleri, Kartalkaya Kayak Merkezi’ndeki kayak otelleri ile karşılaştırıldığında çok daha uygun fiyatlar ile konaklanabilecek tatil merkezleridir. Kış aylarında ortalama olarak 75 lira ile 300 lira arasında konaklayabilirsiniz.

Okurlarımıza rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz Gazelle Resort, Bolu Thermal ve Sarot Termal gibi Bolu Termal Otelleri’nde yılın 365 gününde de Bolu’nun şifalı suları ile buluşabilirsiniz.  Kaplıca olanaklarının kısıtlı olduğu İstanbul ve Ankara gibi illerde ikamet eden okurlarımız, sadece 2 saatlik bir araç yolculuğu ile Bolu Termal Otelleri bölgesine ulaşabilirler.

Cevap bırakın