Bolu Merkez’de Gezilecek Tarihi Yerler

Kış veya yaz fark etmeksizin, Bolu’nun her zaman en çok ziyaret bölgesi Kartalkaya’dır. Kış aylarında kayak yapmaya geldiğinizde veya Yaz ve Bahar mevsimlerinde kamp kurmak için uğradığınızda mutlaka Bolu Merkez’e de göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Buralara kadar gelmişken, medeniyetler merkezi olan Bolu’nun eşsiz doğasına ve tarihi yapılarına da şahitlik etmeniz faydanıza olacaktır.

Bolu, her ne kadar küçük bir şehir olsa da doğası, mutfağı ve tarih turizm potansiyeli ile çok ilgi çekici bir şehir. Ayrıca uygun konaklama fiyatları sayesinde, bütçenizi çok sarsmadan birkaç günü bu güzel ve sevimli şehirde geçirebilirsiniz. Yazımızın devamında Bolu Merkez’de gezilecek yerleri derledik, iyi okumalar.

Tarihi Bolu Evleri

Bolu Merkez'de Gezilecek Tarihi Yerler-Bolu Tarihi Evler

Muhtemelen hayatınızda gördüğünüz en güzel mimariye sahip evler olacak olan tarihi Bolu evleri, tatil dönüşünde arkadaşlarınıza sürekli bahsedeceğiniz görüntüleri aklınıza kazıyacak. Tarihi Bolu evlerinin en önde geleni şüphesiz ki Armutçular Konağı. Bolu Merkez’de 40’a yakın tarihi ev bulunmaktadır. Bu tarihi evlerin en dikkat çeken yönü de dış bölgelerine işlenmiş olan motifleri.

Göynük Zafer Kulesi

Bolu Merkez'de Gezilecek Tarihi Yerler-Göynük Zafer Kulasi

Bolu Merkez’e biraz uzak olsa da özel aracı olan okurlarımızın en fazla 1 saatin alacaktır. Göynük’e vardığınızda, yukarıdaki tarihi Bolu evlerinin bir kısmını burada da göreceksiniz. İlçenin adeta sembolü haline gelen yapı ise Göynük Zafer Kulesi olarak karşımıza çıkıyor. Yarım asır önce kapsamlı bir restorasyondan geçen kule, ilçenin adeta çehresini değiştirmektedir. Göynük ise başlı başına bir huzur merkezi, Türkiye’nin en sakin ilçelerinden bir tanesi.

Bolu Müzesi

Tüm Bolu tarihine yakından tanıklık etmek için gidebileceğiniz en doğru yer Bolu Müzesi’dir. Müze kartı olanlara ücretsiz olan müzenin giriş fiyatı ise 6 lira. 1981 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan müze, yılın 365 günü de konuklarına hizmet veriyor. Müzenin en dikkat çeken bölümü ise Etnografya Salonu, bu salon sayesinde Bolu ve yöre halkının asırlar boyunca bölgede ne şartlarda yaşadıklarını çok rahat bir şekilde anlayabiliyorsunuz.

Yıldırım Bayezit Camii

Bolu Merkez'de Gezilecek Tarihi Yerler-Yıldırım Beyazıt Cami

Osmanlı’dan kalan en önemli yapılardan birisi olan bu camii, tam 700 yıllık tarihi ile adeta diğer yapılara meydan okuyor. Muhteşem bir mimari örneği olan yapı, adını kendisini yaptıran padişah Bayezit’ten alıyor.

Cami Osmanlı döneminde ahşaptan yapılsa da çıkan büyük bir yangın sonrasında bugünkü haline restore edilmiş. Camide iki minare ve tek bir kubbe bulunmasına rağmen oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahip. Yıldırım Bayezit Camii halen ibadethane olarak hizmetini sürdürmektedir.

Bolu Mutfağı

Bolu’nun Tarihi Yapıları Kayak Otelleri -Bolu Mutfağı

Aşçılar şehri denince akla ilk gelen şehir olacak kadar iyi bir mutfağa sahip olan Bolu, aynı zamanda dünyanın en iyi aşçılarını da çıkarmaktadır. Günümüzde çok büyük otellerin mutfaklarının büyük bir bölümü Bolu’lu aşçılar tarafından yönetilmektedir.

Hal böyle olunca, Bolu’ya kadar gelmişken şehrin enfes lezzetlerini tatmak olmaz. Bu lezzetleri Kartalkaya Otelleri’nde veya Bolu Merkez’deki herhangi bir restoranda bulabilirsiniz. Özellikle ev yemekleri yapan ve kadınlar tarafından yönetilen yöresel lokantaları öneriyoruz.

Bolu’da Gezilebilecek Farklı Noktalar

Bolu’nun Tarihi Yapıları Kayak Otelleri -Bolu Tarihi

Bolu küçük fakat her yönden zengin bir şehir. Yukarıda saydığımız başlıca noktalar haricinde Gazi Süleyman Paşa Camii, Gazi Süleyman Paşa Hamamı, Sünnet Gölü, Sülük Gölü, Aladağ Göleti, Esentepe, Akkaya Travertenleri, Bolu Yaylası, Göksu Tabiat Parkı, Sinekli Yaylası ve Mesire Yeri, Yeniçağa Gölü, Gerede Keçi Kalesi, Mudurnu Saat Kulesi, Pürenli Yaylası ve Mesire Yeri gibi bölgeleri de mutlaka gezip görmenizi tavsiye ediyoruz. Yeşiller içerisindeki bu sevimli şehir, yılın 365 günü de aileniz ile birlikte gelip huzur bulmanız için hazır.

Cevap bırakın