Bolu’nun Tarihi Yapıları ve Kayak Otelleri

Karadeniz’in en yeşil bölgelerinden birisi olan Bolu, muhteşem çam ormanları arasındaki bembeyaz pistleri ile ziyaretçilerine adeta kartpostallık görüntüler sunmaktadır. Sadece kış aylarında değil Yılın her döneminde muhteşem bir doğaya sahip olan Kartalkaya bölgesi, kış aylarında kayak sporları, yaz aylarında ise kampçılık ve doğa sporları ile konuklarına güzel vakit geçirtiyor. Doğa severler için bulunmaz bir nimet olan Bolu’nun Dağları, yıl boyunca festivaller ve özel eğlence organizasyonları ile herkes açısından güzel birkaç gün geçirilebilecek bir bölge.

Dağcılık turizmi, kültür turizmi ve kayak pistleri ile saklı bir cennet olan Bolu, geçmiş medeniyetlerin merkezi olması dolayısı ile bünyesinde yüzlerce antik ve tarihi yapıyı da barındırmaktadır. Bu sayede Bolu Kayak Otelleri ziyaretçileri, aynı zamanda bu tarihi mekanları da gezerek, kayak tatillerinin arasında güzel bir kültür ve tarih gezisi sıkıştırabiliyorlar.

Bolu Kayak Otelleri ise Kartalkaya’nın zirvesinde bulunuyor. Pistlere yakın konumda olmaları nedeni ile avantajlı olan bu oteller, Kaya ve Kartal grubu tarafından yönetilmektedir. Tamamı lüks olan 5 adet otel bulunmaktadır. Her şey dahil konsepte ve çocuk kulübüne sahip olmaları nedeni ile hiçbir şeyi düşünmeden, kayak tatilinize odaklanabilirsiniz. Kartalkaya’da kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Nisan ayının ilk haftasında son bulmaktadır.

Bolu Abant Gölü

Kartalkaya Kayak Merkezi ve Doğal Güzellikleri ile Konuklarını Karşılıyor

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinin mutlaka uğramadan geçmemesi gereken yerlerden birisi de Abant Gölü’dür. Abant Gölü, sadece göl olmakla kalmayıp aynı zamanda bir doğal park görevi de ihtiva etmektedir. 100’e yakın bitki çeşidi ile doğa severleri mest edecek olan Abant Gölü tabiatını izleyerek muhteşem bir kahvaltı yapabilir veya göl kıyısındaki balıkçılarda, alabalık lezzetini tadabilirsiniz.

Abant Gölü’nde daha fazla kalmak isteyen konuklar ise fotoğrafçılık, trekking, balık tutma, paraşüt ve rafting gibi eğlenceli ve unutulmaz aktiviteler de yapabilirler. Özellikle hafta sonu günlerinde düzenlenen aktivite çeşidinde bir artış görünmektedir. Abant Gölü’nü aratmayan bir diğer güzellik de Yedigöller Milli Parkı diyebiliriz. Burada da özellikle fotoğrafçılık yapabilirsiniz zira muhtemelen hayatınızda hiç görmediğiniz bitki ve çiçeklere şahitlik edeceksiniz.

Abant Gölü ve Yedigöller çevresinde lüks oteller bulunmasa da, butik oteller ve dağ evlerinde muhteşem bir gece geçirebilirsiniz. Atmosferinin temizliği sayesinde burada uyduğunuz uykuyu hiç unutamayacağınızı garanti ediyoruz. Özellikle otellerdeki pencerelerin neredeyse tamamı yemyeşil bir manzaraya açılmaktadır, Kış aylarında dahi gelseniz çam ormanları sayesinde bu yeşillikten pek bir şey eksilmiyor. Bu oteller Yaz aylarında da Kış aylarında da konuklarını memnun edecek seviyedeler.

Bolu’nun Tarihi Yapıları

Bolu’nun Tarihi Yapıları Kayak Otelleri -Bolu-Mudurnu

Bolu, Osmanlı’da çok önemli bir noktada yer almaktaydı. O nedenle özellikle Osmanlı döneminden kalma yüzlerce yapı bulunuyor. Bu yapılar arasında en önemlilerden bir tanesi de Yıldırım Beyazid Camii olarak karşımıza çıkıyor. Osmanlı zamanında ahşap olarak inşa edilen camii, sonraki yıllarda büyük bir onarımdan geçmiştir.

Bolu’da ayrıca Bolu Müzesi, Seben Kaya Evleri, Sülük Gölü, Akkayalar Travertenleri ve Kiliseli Han gibi mutlaka ziyaret etmeniz gereken alanlar mevcuttur.

Bolu’ya Ulaşım ve Bolu Mutfağı

Bolu’nun Tarihi Yapıları Kayak Otelleri -Bolu Mutfağı

Ulaşım açısından çok avantajlı olan Bolu’ya Ankara’dan 3 saatte, İstanbul’dan ise 4 saatte rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Yollar görevliler tarafından sürekli temizleniyor olsa da, özel aracı ile gelen okurlarımıza mutlaka kar lastiği ve zincir kullanmaları yönünde tavsiyelerimizi veriyoruz.

Yazımızı sonlandırırken, es geçemeyeceğimiz konulardan birisi de Bolu Mutfağı. Türkiye’nin en meşhur mutfaklarından birisi olan Bolu’da mutlaka gözleme, mengen pilavı, coş hoşafı, Bolu beyi tatlısı, paşa pilavı ve et yemeklerini yemeyi unutmayın. Bolu mutfağı et yemekleri ve tatlı kategorilerinde kendisini kanıtlamış ve dünya ile rekabet halindeki bir kültürdür.

 

Cevap bırakın