Çocuklarınızla Kayak Tatili Yapabilirsiniz

Tüm sene bir kayak tatili yapmanın hayalini kuran çocuklarınızı, sırf tatilde daha rahat hareket edebilmek adına arkamızda bırakıp elbette gidemeyiz. Onların da eğlenmesi ve hatta kış sporlarına erken yaşta adım atmaları sonuna kadar haklarıdır. Özellikle okulların yarıyıl tatiline girmesi ile beraber kayak merkezlerine hücum eden aileler, çocuklarının da rahat edebileceği merkezleri ve otelleri tercih etmekteler.

Peki ülkemizdeki çocuklara uygun kayak merkezleri hangileridir ve çocuklar ile bir kayak tatili yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların ve daha fazlasının cevabı için yazımıza geçelim.

Güvenli Yolculuk

Kartalkaya Günübirlik Tur - Tur Otobüsleri

Kayak merkezine özel aracınız ile gidiyorsanız, bir dağa tırmanacağınızı unutmayın. Yollar bozuk veya tıkalı olabilir, bu da aracınızda çok daha uzun zaman geçireceğiniz manasına gelecektir. Çocuğunuzun üşüyebileceğinin hesabını yaparak birkaç ekstra hırka bulundurabilirsiniz. Buna ek olarak yolculuk esnasında sıkılmaması için birkaç küçük oyuncağı da yanınızda getirmenizi tavsiye ediyoruz. Dağa çıkışta kulak ağrıları yaşamamaları için bebeklerinize emzik, çocuklarınıza ise sakız veriniz.

Doğru Tatil Merkezi Seçimi

Her tatil merkezinde çocuk pisti veya kızak ile kayma imkanı bulunmamaktadır. 4-5 yaşından daha küçük çocuklarınızı kaydırmanızı önermiyoruz, o nedenle kızakla beraber kayarak eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz. Bu imkana sahip olmak için tatiliniz için seçtiğiniz kayak merkezinde kızakla kayma şansınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yüksekliği 3.000 metreden daha aşağıda olan kayak merkezleri, çocuğunuzun basınçtan daha az etkilenmesi için tavsiye edilmektedir.

Konaklama Tesisleri

Kalacağınız odalarda çocuğunuzun rahat edip etmeyeceğini ve onun rahatı için tüm detayların olup olmadığından emin olmalısınız. Özellikle çocuk kulübü olan lüks oteller, ailelere çok daha rahat bir tatil şansı sunmaktadır.

Sıkı Giydirin

Kartalkaya Kayak Merkezi ve Tatil Mevsimi - snowboard

Çocuklar, yetişkinlere göre çok daha hızlı üşürler. O nedenle dışarıda oldukları zaman çok sıkı giydirin. Dikkat etmeniz gereken nokta ise sıcak bir ortama girdiğinizde üstündekileri hemen çıkarmanızdır. Aksi takdirde terleyecek ve tekrar dışarıya çıktığı zaman hasta olacaktır. Ayrıca kayağa güneş kremi sürmeden çocuğunuzu da kendinizi de çıkarmayın. Dağın zirvesinde güneşten gelen ışınlar ve kardan yansıyan zararlı güneş ışınları cildinizi kısa sürede yakacaktır.

Cevap bırakın