Doğal Güzellikleri İle Ünlü Kartalkaya

Her ne kadar Kartalkaya Kayak Merkezi ile adı sıklıkla anılıyor olsa da, bölge yılın 365 gününde de doğal güzellikleri ile büyüleyicidir. Özellikle İstanbul veya Ankara gibi Bolu’ya yakın kentlerde yaşıyorsanız, mutlaka birkaç gününüzü ayırarak bu saklı cenneti görmenizi öneriyoruz. Hatta sıkı bir program ile sadece 1 günde bile tüm Kartalkaya güzelliklerini görebilirsiniz.

Kış aylarında da gündüz vakti kayağınızı yapıp, öğle ve sonrasını da gezileriniz için ayırabilirsiniz. Özellikle hafta içi gelmeniz durumunda, pistler daha boş olacağı için öğleye kadar fazlasıyla kayabilirsiniz.

Abant Gölü

Kartalkaya'nın Güzelliklerini Gezererken Keşfedin!

Adeta göller bölgesi olan Bolu’nun en güzel gölü tartışmasız Abant Gölü’dür. Bölgenin en önemli turizm potansiyellerinden birisi olan Abat Gölü, aynı zamanda balayı tatilcilerinin de vazgeçilmez noktasıdır. Butik otelleri ve muhteşem manzarası ile romantik bir tatil fırsatı sunan Abant, kaçamak yapmak isteyenler için güzel bir konaklama alternatifidir.

Özel aracınız ile gitmişseniz, göle giriş yapmak için 10 lira ücret ödemeniz gerekiyor. Abant Gölü etrafında konaklamak için oteller ve evler bulunurken, maceracılar için çadır alanları da mevcut. Kendi çadırınızı getirmediyseniz sorun değil, bölgede kiralayabileceğiniz işletmeler mevcut.

Abant Gölü’ne kadar gelmişken yöresel lezzetler ile donatılmış serpme kahvaltısından veya kiremitte balık lezzetinden de mahrum kalmayın deriz.

Gölcük Tabiat Parkı

Yemyeşil Ormanları ve Muhteşem Atmosferi İle Kartalkaya

Bolu adeta manzara cenneti bir şehir diyebiliriz. Bir diğer muhteşem manzaralara şahit olacağınız nokta olan Gölcük Tabiat Parkı, denizden 1200 metre yükseklikte bulunuyor. Şehir merkezine sadece 15 kilometre mesafede bulunan bölge, özellikle bahar aylarında çok daha ziyaret edilesi bir nokta.

Özel aracı ile bölgeye girmek isteyen konuklar 15 lira ödemek zorundalar. Bölgede sınırlı olsa da konaklama seçenekleri bulunuyor. Otellerin pek de uygun fiyatlar sunduğunu söyleyemeyiz fakat buna değer mi? Kesinlikle değer.

Yedigöller

Yedigöller Milli Parkı, Abant’a rakip olan ve manzarası ile daha büyüleyici olan bir bölge. Kişi başı 4 lira ve araçla gelenlerden 12 lira alınan milli parkta, ağaçların destansı renklerinin göle ne kadar muhteşem yansıdığını göreceksiniz. Yedigöller, dünyanın en durgun sularından bir tanesi öyle ki adeta bir resmi andırıyor.

Bölgenin en güzel yanlarından birisi de çadır alanının bulunuyor olması. Sevdiğinizle veya arkadaş gruplarınız ile 240’dan fazla bitki çeşidinin bulunduğu ve 7 adet gölden oluşan bu bölgede muhteşem birkaç gün geçirebilirsiniz. Dikkat edin çadırınızda uyurken size bir geyik günaydın diyebilir.

Saraycık Gölü

Kartalkaya Kayak Merkezi ve Doğal Güzellikleri ile Konuklarını Karşılıyor

Bolu’da her şey biter göller bitmez. Yine Bolu’da bulunan Saraycık Gölü, etrafı tamamen dağlar ile çevrilmiş bir alan. Kampçıların huzurlu ve sakin ortamı nedeni ile çok yoğun bir talep gösterdiği Saraycık Gölü maalesef alt yapı yönünden yetersiz. Kamp yapacak okurlarımızın, elektrik ve su gibi modern gereksinimlerden mahrum kalabileceklerini hesaba katmaları gerekir.

Seben Gölü

Kartalkaya'nın Güzelliklerini Gezererken Keşfedin!

Bir başka Bolu gölü olan Seben Gölü, Kartalkaya Kayak Merkezi’ne sadece 10 kilometre mesafede bulunuyor. Karadeniz’in en büyük göllerinden biri olarak bilinen Seben Gölü, çevresindeki mesire alanları ile konuklarına güzel bir gün geçirme fırsatı sunuyor.

Seben Gölü’nün bilinmeyen yönü ise tamamen yapay bir göl olması. Ayrıca Kış veya Yaz aylarında fark etmeksizin burada piknik yapabilirsiniz ve burada bulunmak için hiçbir ücret ödemenize de gerek yok.

Sarıalan Yaylası

Yemyeşil Ormanları ve Muhteşem Atmosferi İle Kartalkaya

Kartalkaya’dan bahsederken, Sarıalan Yaylası’ndan bahsetmemek olmaz. Kartalkaya’ya gidenlerin mutlaka uğraması gereken yayla, Kış aylarında da Yaz aylarında da muhteşem bir görüntüye sahip. Doğa ile iç içe vakit geçirmek, yaylanın temiz oksijenini ciğerlerine solumak, lezzetli alabalıkları yemek ve köy kahvaltısı yapmak isteyen herkes, Kartalkaya’ya çok yakın konumda olan Sarıalan Yaylası’na uğramalı.

Cevap bırakın