Gürcistan’da Bulunan Gudauri Kayak Merkezi

Gürcistan’da bulunan ve 2200 metrelik rakımı bulunan Gudauri Kaya Merkezi , ülkenin en önemli kış sporları tesislerine sahiptir. Toplam uzunluğu 60 kilometreye yaklaşan kayak merkezinde, çok geniş bir off pisti de bulunuyor.

Gudauri Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık ayında açılıp, Nisan ayının ortalarına kadar devam etmektedir. Kayak, snowboard gibi onlarca disiplinin uygulanabildiği bölgede, Helikopter Kayağı da uygulanabilmektedir.

Gudauri Kayak Merkezi Lift Sistemleri

Gürcistan'da Bulunan Gudauri Kayak Merkezi-Gudauri Kayak Merkezi

Eski bir kayak merkezi olduğu için mekanik taşıma sistemlerinin de çok modern olduğunu söyleyemeyeceğiz. Özellikle rakım olarak daha yukarıda bulunan pistlere çıkmak, tipiye denk geldiğiniz zaman çok zorlu olabiliyor.

Kayak merkezinde liftler akşam saatlerinde kapalı olsa da hava şartlarının uygun olduğu geceler çalışmayı sürdürmektedir. Böyle uygun zamanlarda bölgede gece kayağı da düzenlenmektedir.

Gudauri Kayak Merkezi Pistleri

Gürcistan'da Bulunan Gudauri Kayak Merkezi-Gudauri Kayak Merkezi

Çok geniş ve eğimi düşük olan pistlere sahip Gudauri Kayak Merkezi, acemi kayakçılar için oldukça uygun. Elbette profesyonel ve kendini sınamak isteyen kayakçılar için oldukça tehlikeli pistler de bulunmaktadır. Bu pistler, siyah kategorisine alınmışlar.

Snowboard pistleri ise çeşitli ters eğimlere sahip oldukça eğlenceli parkurlara sahip. Pistlerin en güzel yanı ise yılın en yoğun zamanlarında dahi kalabalık olmaması. Bu da bazen koca pistin sadece sizin için tahsis edildiği izlenimini uyandırıyor. Kalabalık olmaması sayesinde lift sırası bekleme gibi bir derdiniz de bulunmuyor.

Gudauri Kayak Merkezi’nde kalabalık olmamasının sebebi ise misafir sayısının az olması değil. Aksine oldukça çok girişi olan kayak merkezi, çok geniş bir alana yayıldığı için hiçbir pistte bir toplanma gerçekleşmiyor.

Gudauri Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Gürcistan'da Bulunan Gudauri Kayak Merkezi-Gudauri Kayak Merkezi

Tiflis’e uçak ile gittikten sonra Gudauri merkeze otobüsle 3 saatte ulaşabiliyorsunuz. Ulaşımın en güzel yanı ise Gürcistan’a sadece nüfus cüzdanınız ile giriş yapabiliyor oluşunuz.

Kayak merkezine ilk kar Eylül ayında düşüyor o nedenle zaten uygun olan konaklama fiyatlarını daha da aşağıya çekmek için rezervasyonlarınızı Ağustos ayında yapmaya gayret gösteriniz.

Konaklamak için ise mutlaka pistlere en yakın otelleri tercih ediniz. Hava şartları bazen çok kötü olduğu için 5 dakika yürüme mesafesindeki oteliniz bile işinizi bir hayli zorlaştırabilir.

Cevap bırakın