Helikopter Kayağı Nasıl Yapılır?

Türkiye, coğrafi yapısı açısından her türlü  kayak disiplinleri , birden fazla bölgede uygulanabildiği bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda çok zengin ve şanslı olan ülkemizde tek eksik ise bu spora olan ilgi. Son yıllarda artan ilgi kış sporları adına umut verici olsa da henüz yeterli seviyede olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dünya’daki kayak sporları arasında belki de en heyecan dolu olanı Heliski yani helikopter kayağıdır. Bu kayak disiplininde kayak veya snowboard sporcuları, Helikopter ile dağın zirvesinden kendilerini bırakıyorlar. Pistlerin başlangıç noktalarına lift sistemleri ile değil Helikopter ile çıkan bu sporcular, adeta doğaya meydan okuyarak kimsenin dokunmadığı kar yığınlarının içinden çok yüksek hızlar ile geçiyorlar.

Ülkemizde bu sporun yapılabildiği dağlardan birisi de Rize’de bulunan Kaçkar Dağı. Şehir turizmi açısından önemli bir değer haline gelen Kaçkar Dağı, her kayak sezonunda yüzlerce yerli ve yabancı Heliski meraklısını ağırlamaktadır.

Kanada’da çıkan Helikopter Kayağı, daha sonra Avrupa’da uygulanmaya başlandı ve günümüzde artık dünyanın bir çok noktasında uygulanıyor. Kayak maceralarını bir üst seviyeye çıkarmak isteyen kayak severler için helikopter ile dağın tepesine çıkmak çok keyifli. Helikopter sadece 2-3 dakika içerisinde, sizi bir anda heybetli dağın tepe noktasına ulaştırabiliyor.

Kaçkar Dağı ve Helikopter Kayağı

Helikopter Kayağı Nasıl yapılır?-helikopter

Bir helikopterden, sadece altındaki snowboard tahtasına güvenerek atlamak ancak çılgınların yapabileceği türden bir harekettir. Sıradan disiplinler artık sizi tatmin etmiyorsa, hayatınız boyunca unutmayacağınız Helikopter Kayağı disiplinini yapmak için Kaçkar Dağına uğrayabilirsiniz.

Bu elit kayak sporu dalı için rotanızı Avrupa’ya çevirmenize gerek yok. Doğu Karadeniz’in incisi konumunda olan Kaçkar Dağı zirvesi, bu spor dalı için dünyanın en elverişli noktalarından birisi. Helikopter Kayağı’nın bir amacı da kalabalıklardan uzak durmaktır, Kaçkar Dağı bu şartı da fazlası ile karşılamakta.

Uludağ gibi büyük kayak merkezlerimizde bu sporun eğitimi dahi verilmektedir. Heliski, elbette kayağa yeni başlayacak birisinin yapmasının imkansız olduğu bir kayak disiplinidir. Helikopterden indiğinizde, o anda dağın en yükseğinde yani binlerce insanın en tepesinde olduğunuzu unutmayın. Bu durum yüksek tecrübe ve kayak hakimiyeti gerektirecektir.

Cevap bırakın