İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

Bir doğal pistin, kayak sporları için kullanılabilmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi de sezon boyunca sahip olduğu kar kalınlığı ne kadar olduğudur.. Kar kalınlıkları aynı zamanda pist üzerinde yapılabilecek kayak disiplinlerinde de belirleyici olmaktadır. Bu açıdan oldukça şanslı olan Kartalkaya, kayak ve snowboard haricinde çeşitli kayak sporlarının yapılmasına da olanak sağlar.

Köroğlu Dağları’nın 2200 metre yükseklikteki yamaçlarında kurulmuş olan Kartalkaya Kayak Merkezi pistlerinde kar kalınlıkları sezon boyunca 1.5 metre civarındadır. Verimli sezonlarda pistlerdeki kar kalınlıklarının 4 metreye kadar çıkabildiği görülmüştür. Kayak aktivitelerinin durmaması için gereken kalınlık ise 1 metredir. Ilıman bir iklime sahip olduğu için Bolu’daki kayak aktiviteleri Mart ayının ortasında veya sonunda bitmektedir. O nedenle Kartalkaya Kayak Merkezi, Aralık ayında başlayan ve Mart’ta son bulan kayak sezonu ile ülkemiz kayak merkezleri arasında en kısa sezona sahiptir.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde 12 farklı pist ve kayak severleri pistlerin başlangıç noktasına taşıyan 11 farklı mekanik lift sistemi bulunmaktadır. Bu liftler saatte 6 bin kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Hafta sonları biraz yoğunluk olsa da hafta içlerinde lift sırası bekleme gibi bir sorun bulunmamaktadır.

İlk Kez Kayak Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Helikopter Kayağı Nasıl yapılır?-helikopter

  • Kartalkaya veya diğer kayak merkezlerinde ilk kez kayak yapacaksanız, aşağıda listeleyeceğimiz altın kurallara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Çıkacağınız pistin parkurları hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Sizi zorlayacak veya seviyenizin çok gerisindeki parkurlara giderek boşuna vakit kaybetmeyin.
  • Kayak takımlarınızın ayağınıza tam geçtiğinden emin olun. Ayağınızı sıkan veya ayağınızın içinde hareket edebildiği kayak botlarını kullanmayın. Snowboard yapmadan önce, botlarınızın board ile tam bir bütün haline geldiğinden emin olun.
  • Özel dersten kaçmayın, özel ders sayesinde seneler içerisinde ancak öğrenebileceğiniz teknikleri sadece 2-3 saat içerisinde öğrenebilirsiniz.
  • Telefonunuzu yanınızda bulundurun. Olası bir yaralanma veya kaybolma durumunda sağlık görevlilerini bilgilendirin.
  • Bir arkadaşınız veya kayak esnasında denk geldiğiniz bir yabancı yaralanmışsa, ona müdahale etmeden sağlık görevlilerini çağırın.
  • Çocuklarınızı, yetişkin pistlerine sokmayın. Kartalkaya’da çocuklar için özel pistler bulunmaktadır. Bu pistler onun kayağı daha rahat öğrenmesi için tasarlanmıştır ve çok daha güvenlidir.
  • Piste çıkmadan önce mutlaka pistin seviyesini gösteren renklere dikkat edin. Acemiler yeşil ve mavi pistleri tercih etmelidir.
  • Sis, tipi ve yağış gibi durumlarda pistlerde rahat hareket edebilmek için mutlaka kayak gözlüğünüzü yanınızda bulundurun.
  • Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kask takmak zorunludur fakat siz başka bir kayak merkezinde tatil yapıyor olsanız da mutlaka kendinize de ailenizin diğer bireylerine de kask kiralayın. Kayak sporları, tedbir alındığı zaman güvenli fakat tedbirsiz yapıldığında çok ciddi yaralanmalar ile sonuçlanabilecek tehlikeli aktivitelerdir. Kask’a ek olarak dirseklik, diz koruma, bilek koruma ve sırt koruma ekipmanlarını da kiralamanızı öneriyoruz.
  • Kayak tatili için yola çıkmadan önce mutlaka aracınıza kar lastiği taktırın ve aracınızda zincir bulundurun. Belediye ve karayolları ekipleri her ne kadar yolları temizliyor olsalar da bir dağa tırmanacağınızı unutmayın. Yapısı gereği dağların havası bir anda değişebilmektedir.
 • Kayak ekipmanları ve kıyafetlerini ilk tecrübeniz öncesinde satın almayınız. Kayak merkezinde bulunan kayak mağazalarından, ihtiyacınız olacak ekipman ve kıyafetleri kiralayabilirsiniz.

İlk Kez Kayak Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Kartalkaya Kayak Merkezi, her kayak sezonunda ideal kar kalınlığına ulaşmaktadır. Heybetli Köroğlu Dağları, her mevsimde bol yağış aldığı için kayak severler pistlerin tadını doyasıya çıkarabiliyorlar. Tüm pistler her günün sonunda dev kayak makineleri ile düzleştirilmekte ve ertesi gün kayak sporlarına tekrar hazır hale gelmeleri sağlanmaktadır.

Cevap bırakın