Kartalkaya Gezi Rehberi

Kış mevsiminde gidilebilecek en güzel noktalardan bir tanesi,Köroğlu Dağları’nın yamaçlarına kurulmuş Kartalkaya Kayak Merkezi ‘dir. Her seviyedeki sporcuya ve hatta yeni başlayanlara, çocuklara kadar uygun pistleri bulunan Kartalkaya, lüks otelleri ve doğal güzellikleri ile sizi bekliyor.

Bölge çam ormanları ve çevrelenen göller ile öyle güzel ki, buraya kayak yapmayıp sadece gezmek için gelen binlerce turist bulunuyor. İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığı sayesinde, bölge yerli turist kadar yabancı turistler tarafından da ilgi görmektedir.

Kartalkaya’ya Ulaşım Yolları

İstanbul'dan Kartalkaya'ya Nasıl Ulaşılır? - Tur

Bolu sınırları içerisinde bulunan Kartalkaya’ya gitmek için izlenecek en mantılı yol özel aracınızı kullanmak veya araç kiralamak. Yine buna ek olarak, tur şirketlerini de değerlendirebilirsiniz. Tur şirketlerini kullanarak, bazı ek masraflardan feragat edebilirsiniz zira bu şirketlerin yaptığı anlaşmalar sayesinde, kayak merkezi işletmeleri önemli indirimler yapabilmekteler.

Bolu’ya gitmenin bir diğer yolu da kendi başınıza otobüs ile seyahat etmek. Bu yolculuğun ise tek bir handikabı var, o da taksiler. Bazı dönemlerde otogardan ve şehir merkezinden, Kartalkaya’ya dolmuş ve otobüs seferleri düzenleniyor fakat bazen de düzenlenmiyor. Şanssız iseniz maalesef taksilere bir 80-100 lira arası bedel ödeyerek, Kartalkaya zirvesine çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Bolu’ya gelmenin en zorlu yolu ise uçak seferleri zira Bolu’da havaalanı yok. Uzak şehirlerden gelecek ziyaretçilerin, İstanbul veya Ankara havalimanlarını kullanmaları gerekiyor. Oradan tekrar otobüs yolculuğu ile veya araç kiralayarak Bolu’ya gelmek zorundasınız.

Kartalkaya’da Konaklama Olanakları

Uygun Fiyatlı Kartalkaya Butik Otelleri

Kartalkaya’nın zirvesi, Kartal ve Dorukkaya otel grupları tarafından paylaşılıyor. Kartal Otel grubu; Grand Kartal, Kartal Otel isimli otellere sahip. Dorukkaya, Kaya Otel ve Golden Key ise Dorukkaya grubuna ait. Bu otel grupları aynı zamanda pistleri de paylaşmış durumdalar. Konakladığınız otel grubuna ait olan otellerin pistlerinde ücretsiz kayak yapabiliyorsunuz.

Bu lüks otellerde tatil yapmayı planlıyorsanız mutlaka erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Kartalkaya’da sezonun kısa olması ve büyük şehirlere olan yakınlık sebebiyle odalar çok hızlı doluyor. Geriye kalan az miktardaki odalar da tahmin edersiniz ki yüksek fiyatlara sahip oluyorlar.

Kartalkaya’da konakladığınız zaman otopark ve skipass için ekstra ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bunun da günlük 100 lira gibi bir maliyet olduğunu hatırlatalım.

Kartalkaya Kayak Merkezi Pistleri

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? - Pist

Kartalkaya pistleri iki ana pist olarak ayrılmış durumdadır. Bu pistlerden ilki Kartal Grubu otelleri, diğeri ise Dorukkaya Grubunun Kaya ve Dorukkaya otelleri tarafından kullanılmaktadır. Golden Key otelinin ise pistlere direkt bağlantısı yok, o nedenle ziyaretçiler gün boyu ücretsiz servisler ile pistlere götürülüyorlar. Golden Key, bölgenin en yeni ve en lüks oteli olarak biliniyor.

Kartal Grubu otellerinin bulunduğu bölgede 15 farklı pist bulunmaktadır. Bu pistlerin 10 adeti orta ve üzeri zorlukta iken 5 tanesi acemi kayakçılar için ayrılmıştır. Toplamda 20 kilometreye sahip pistlere ulaşım telesiyej ve teleskiler ile sağlanıyor.

Dorukkaya Grubu otellerine direkt bağlantısı olan 11 adet kayak pisti bulunmaktadır. Bu bölgede ayrıca Türkiye’nin en modern Snowpark’ı da  bulunuyor. Bu nedenle Snowpark tutkunlarının, Dorukkaya veya Kaya otelde konaklamalarını özellikle öneriyoruz.

Kartalkaya Kayak Merkezi Ekipman Kiralama

Kartalkaya Kayak Merkezi Tatilinde Neler Yapabilirsiniz

Kartalkaya’nın zirvesinde bulunan otellerin tamamında bir kayak odası bulunmaktadır. Bu kayak odasına giderek kayak takımlarınızı veya kayak kıyafetlerinizi kiralayabilirsiniz. Ayrıca pistlerde ihtiyacınız olacak diğer gereksinimler ve aksesuarlar da burada satışa sunuluyor. Acemi iseniz eğer kayak seçimini mağaza görevlisine bırakabilirsiniz, görevliler boyunuza ve kilonuza göre en uygun kayak veya boardı size teslim edeceklerdir.

Kartalkaya’ya günübirlik kayak yapmak için gelmişseniz, otellerden bağımsız bir kiralama mağazası bulunuyor. Otel müşterisi olmayan ziyaretçiler, tüm kiralama ihtiyaçlarını buradan giderebilirler. Özellikle yoğun günlerde erken gelmenizi tavsiye ediyoruz zira ekipman bitmesi gibi kötü sürprizler ile karşılaşmanız olası.

Kartalkaya’ya Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Kartalkaya Kayak Merkezi ve Türkiye’nin En Büyük Snowpark’ı-Snowpark

Kayak yapmak isteyen kayak severler, Kartalkaya’ya Aralık ayının ilk haftasından, Mart ayının son haftasına kadar gidebilirler. Bazı sezonlarda Nisan ayının ilk haftasında da kayak yapıldığı görülmüştür fakat pistlerde bulunan kaliteli toz kar, Nisan ayı gibi ıslak kara dönüştüğü için Mart ayından sonra kayak aktiviteleri çok verimli olmayacaktır.

Sizlere tavsiyemiz, kayak tatillerinizi sömestr ve mümkünse hafta sonu olmayan günler için planlamanız. Bu sayede kalabalıklara çok takılmadan ve pist sırası beklemeden doyasıya kayak yapabilirsiniz. Kartalkaya’nın mekanik lift sistemleri maalesef Uludağ’ın ki kadar hızlı çalışmıyor, bu da yoğun zamanlarda ziyaretçilerin gereksiz yere sıra beklemesine sebep oluyor.

Sömestr dışında kayak tatilinizi planlamak, huzurlu bir tatil imkanı sunmakla beraber bütçenizi de her açıdan daha az yoracaktır.

Günübirlik Kartalkaya Kayak Tatili

Kartalkaya Kayak Merkezi Eğlence Dünyası ve En İyi Otelleri-Grand Kartal Hotel-tatilci

Köroğlu Dağları’nın yamaçlarında kayak keyfi yapmak için otelde konaklamak zorunda değilsiniz. Tur şirketleri veya özel aracınız ile Kartalkaya’ya sabahın erken saatlerinde gelerek, dilediğiniz kadar kayabilirsiniz.

Otel konuklarından tek farkınız pistlerden ve otoparktan ücretli faydalanacak olmanızdır. Ekipman ve kıyafetleriniz yok ise günübirlik ziyaretçiler için faaliyet yürüten kayak odasından bu ihtiyaçlarınızı ücretli olarak giderebilirsiniz.

Otel harici yeme içme imkanları da bir hayli gelişmiş, bu konuda endişe etmenize gerek yok. Fiyatlar pahalı olduğu için gün içerisinde kalori ihtiyacınızı gidermek için atıştırmalık ve yemeklerinizi kendiniz getirebilirsiniz. Hatta sucuk, küçük bir tava ve dağ tüpü getirerek arkadaşlarınız ile beraber mangal keyfi dahi yapabilirsiniz.

Günübirlik kayak tatillerinde, zamanın yönetimi çok önemli olduğu için bu sorumluluğu bir tur şirketine de emanet edebilirsiniz. Tur şirketleri ile yapacağınız toplam masraf daha düşük olacağı gibi profesyonel rehberler sayesinde daha dolu dolu bir gün geçireceğinizden de emin olabilirsiniz.

Cevap bırakın