Kartalkaya Kayak Merkezi Hava Durumu

Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden Kartalkaya Kayak Merkezi, Karadeniz ve karasal iklimin etkisi altındadır. Hava durumuna göre iklim özelliklerini taşıyan Kartalkaya’da kış aylarında 0’ın altında değerler izlenir. Yaz mevsiminde ise hava sıcaklığının 18- 20 dereceye kadar çıktığı görülüyor. Kartalkaya Kayak Merkezi hava durumu, yazları az yağışlı ve sıcak geçerken, kışları kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. Kartalkaya’da zirveye doğru yaklaşıldığında her zaman soğukluk değeri artmakta ve kar hep olmaktadır. 

Buna göre yıllık ortalama sıcaklık ve soğukluk değeri 9 ila 10 derece üzerinde seyrederken özellikle kış mevsiminde dağların ve kent merkezinin yüksek noktalarında ki soğukluk değeri her zaman ileri seviyededir. Kartalkaya Kayak Merkezi hava durumu mevsime göre devam eden kar yağışına göre değişiklik gösterebilmektedir. Rüzgar kış dönemini takip eden sürede batı ve kuzeybatıdan eserken, yaz aylarında ise sadece kuzeydoğudan estiği görülüyor. Buna bağlı olarak havanın yağış oranı mevsim geçişlerine göre değişkenlik gösterirken, bahar aylarında görülen yağmurlu hava sayısı sayesinde eriyen karlar Nisan ayında yerini yemyeşil alanlara bırakmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi Hava Durumu

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Ulaşım Nasıldır? - Kayak Merkezi

Kartalkaya’ da kar kalınlığı en fazla 4 metreye ulaşırken, yani zirvede daha fazla iken, kış döneminde 135 ila 190 cm civarında değişiklik gösterdiği görülüyor. Bu sebeple, Kayak yapmak için kar kalınlığının en ideal olduğu zaman Aralık ve Mart aylarında yaşandığı belirtiliyor. Normalde hava durumuna göre değerlendirildiğinde yıllık ortalama sıcaklık değeri 10 dereceyi geçmeyen Kartalkaya’da kış aylarındaki kar kalınlığı kayak sezonu için ideal zamanlar olduğunu gösteriyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi Otelleri

Alternatif Balayı Tatili: Kartalkaya Kayak Merkezi - Genel Görünüm

Yoğun kar yağışını ve sömestr tatilini fırsat bilen tatilciler sezonun başlamasıyla Kartalkaya’ya akın ediyor.  Yoğun talep üzerine Kartalkaya otelleri önceden rezervasyon yaptıran tatilciler için keyifli hale geliyor. Bu sebeple iklim şartlarına uygun şekilde müşterilerine hizmet vermeyi hedefleyen oteller, yaz aylarında yemyeşil bahçelerde keyifli sohbetler edilmesi, kış aylarında ise zorlu parkurlarda kayak yapılması için çalışmalarına devam ediyor. Yine trekking, kamp, Atv parkuru ve Snowboard gibi aktivitelerin yapılmasını sağlıyor. Her kesimin bütçesine hitap eden Kartalkaya, Nisan ayının bitimine kadar müşterilerinin kayak yapabilmesi için merkezlerinde en iyi şekilde ağırlıyor.

Cevap bırakın