Kartalkaya Nerededir? Kayak Dışında Yapılacak Diğer Aktiviteler

Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki Bolu ilinde yer alan Köroğlu Dağları’nın zirvesinde bulunan Kartalkaya, Uludağ’dan sonra kış turizminin önde gelen kayak merkezlerinden biri haline gelmiştir. Köroğlu Dağları’nın zirvesi 2.200 metreyi bulurken Kartalkaya otelleri 2.000 metre yükseklikte konumlanmaktadır. Kayak sporunun yanı sıra bölgeye yakın olan doğa güzellikleri ile de ziyaretçilerin gözdesi olmaktadır.

Kartalkaya Nerededir?

Kartalkaya Kayak Merkezi ve Türkiye’nin En Büyük Snowpark’ı-Snowpark

Kartalkaya kayak merkezi, Bolu şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehrin güney doğusunda yer alan Köroğlu Dağları’nın üzerinde konumlanmıştır. Aracınızla şehir merkezinden yapacağınız 45 dakikalık bir yolculukla kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Bolu, İstanbul ve Ankara şehirlerinin hemen hemen tam ortasında yer almaktadır ve bu iki şehirden de en fazla 3 saatlik bir yolculukla kayak merkezine ulaşmanız mümkündür.

Bolu’ya kendi aracınızın dışında şehirlerarası otobüs seferleri ile de gidebilirsiniz. İstanbul – Bolu arası 264 kilometredir ve otobüs ile 4 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Ankara – Bolu arası ise 200 kilometre civarındadır ve 2 – 2,5 saatlik bir yolculuk ile şehre varabilirsiniz. Şehirden kayak merkezine taksi ile veya araç kiralayarak gitme olanağınız bulunmaktadır. 

Kayak Dışında Yapılabilecek Aktiviteler

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? - Pist

Kartalkaya, Bolu’nun iklimi sebebiyle yoğun olarak kar yağışına maruz kalmaktadır. Bu sebeple kayak sporu için oldukça uygun bölgelerden biridir. Kayak sporunun yanında bölgenin doğa güzelliklerini de görmezden gelmemelisiniz. Kayak sonrası yorgunluğunuzu, Sarıalan Yayla’sının yeşilinde veya Batı Karadeniz’in en büyük göllerinden biri olan Seben Gölü’nün mavisinde atabilirsiniz. Bolu’ya gittikten sonra her mevsim farklı bir güzelliğe ev sahipliği yapan, yaban hayatını gözlemleyebileceğiniz ve çam kokusunu hissedebileceğiniz, doğa yürüyüşleri ile ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Abant ve Yedigöller’in kartpostallık manzaralarını görmeden gelmek olmaz.

Kartalkaya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi ve Tatil Mevsimi - kayak pisti

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde sezon Aralık ayında başlar ve Mart ayına kadar aralıksız devam eder. Yılın yaklaşık 140 günü kar yağışlı geçer ve ortalama sıcaklık 2 derece civarındadır tabi geceleri sıfırın altında derece olacağını unutmayın. Kış mevsiminde kayak yapmaya son derece elverişli ve uygun olan Kartalkaya, kar kalınlığı Şubat ayında ortalama 2 metreye ulaşmaktadır.

Cevap bırakın