Kayak Yapmak İçin Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler

Kayak yapmak için bilmeniz gereken en önemli şey seviyenizdir. Kendinize gereksiz yere fazla güvenmeniz pistin ortasında oturup kalmanıza veya daha kötüsü yaralanmanıza sebep olabilir. Çünkü bir pistte zor ibaresi bulunuyorsa o pist gerçekten zordur ve bu işin şakası yoktur. Bazı ziyaretçiler yanlışlıkla zor pistlere giden liftlere biniyorlar ve nasıl olsa geldik bari kayalım diyorlar. Halbuki burada yapılması gereken geri dönüp kişinin kendisine uygun piste gitmesidir.

Kayak yapmak için en uygun pisti seçmiş iseniz ve bu spora yeni başlıyorsanız acele etmeyin. Varsa arkadaşlarınız ile beraber kaymanız daha iyi olacaktır. Süzülürken dümdüz gitmek yerine dönüşler yapmayı tercih edin ve bu dönüşleriniz kontrollü olsun. Sert dönüşler şimdilik sizin harcınız değil zira ani hareketler düşmenize sebep olur.

Dizlerinizi asla dimdik tutmayın belli bir açı ile kırın. Düşerken telaş etmeyin, profesyoneller de düşüyor. Düşüşü engelleyemediniz ve düştünüz diyelim, daha durmadan kalkmaya çalışmayın, tamamen durduktan sonra kalkabilirsiniz.

Kayak yaparken daima dikkatli olmalısınız. Pistte karşınıza her an bir tümsek veya kaya parçası çıkabilir. Acemi pistlerde bunlar bulunmaz fakat siz yine de daima dikkatli olmalı ve doğanın içinde olduğunuzu unutmamalısınız.

Kayak Yapmak ve Uygun Pistlerde Kaymak

İstanbul'dan Kartalkaya'ya Nasıl Ulaşılır? - Pist

Profesyonel veya çok deneyimli bir kayak sporcusuysanız kendinize uygun pistlerde kaymanız gerekir. Acemilerin bulunduğu kolay pistlerde kaymak istiyorsanız da o pistteki kişilerin seviyesinin bilincinde olmalısınız. Yapacağınız hız ve manevralar sebebiyle şaşırabilecek yeni başlayanlar, istenmeyen kazalara sebep olabilirler. Özellikle yoğun günlerde kayakçıların çok daha dikkatli olması gerekir. Bir kayakçının yanından geçerken, mutlaka yeterli mesafenin bulunmasına özen gösterin.

Pistlerin kaymak için olduğunu ve durulacak yerler olmadığını unutmayın. Elbette bazı durumlarda durmanız gerekebilir fakat bunun tehlikeli olduğunun bilincinde olun, arkanızdan hızlı bir kayakçı geliyor olabilir. Özellikle pist ortasında düşmek ve orada uzun süre kalmak bu yüzden tehlikelidir. Düştüğünüzde tekrar oturmak istiyorsanız bir an önce kalkıp pistin kenar bölgelerine gidebilirsiniz.

Özel Ders

Kartalkaya Kayak Merkezi - snowboard

Kayak sporları, kişinin kendi kendine öğrenmesi çok zor olan ve bu şekilde bir hayli zaman alan etkinliklerdir. Bu sebeple, tatilinizin keyfini çıkarmak ve sporun inceliklerini 2-3 saat içerisinde kapmak için özel ders almanızı tavsiye ediyorum. Fiyatlar yüksek olsa da 1 saat ile bırakmayın, en az 3 saat ders almanızı tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın