Kış Tatili Yapacaklar İçin Merak Edilenler

Sonbaharın son ayını da bitirdiğimiz bu günlerde artık kış tatili planlarını uygulamaya koyduğumuz günlere giriş yapmış bulunmaktayız. Kış aylarını evde sıkıcı bir şekilde geçirmektense, dağların zirvesine çıkmak ve unutulmaz anılar biriktirmek her zaman daha cazip gelmektedir.

Daha önce hiç kayak yapmamış iseniz Kış tatilleri sizin için sadece haberlerde izlediğiniz birkaç haberden ibaret olabilir. Kışın kartopu oynamaktan çok daha fazlasını isteyenlerin sporu olan kayak, öğrenilmesi zannedildiğinden daha kolay ve hazırlık aşaması biraz detaylı bir spor türüdür.

Kıyafet Seçenekleri

Kayak Sporlarının Faydaları Nelerdir?

En düşük kayak merkezleri bile en az 1.500 metre yükseklikte olduğu için zorlu hava şartlarına hazır olun. Kayak kıyafetlerinizin tamamı mutlaka yüksek kalitede olmalıdır. Buna ek olarak tatiliniz boyunca giyeceğiniz gündelik kıyafetlerinizde de çeşitliliğe önem vermelisiniz. Dağın zirvesinde havalar bir anda çok kötüleşebilir, o yüzden daima en kötüsünü hesap ederek hazırlıklarınızı yapmalısınız.

Ekipman Satın Almayın

Toplam 25 kilometre uzunluğunda pistlere sahip merkezde, her seviyeden kayak severe uygun etaplar mevcut. Kayağa yeni başlamak isteyenler için ise özel ders alma imkanı bulunuyor.

Kayak sporlarında yılları içine alan bir tecrübeniz yok ise kesinlikle ekipman satın almayın. Ekipmanı daha kayağın başlarında satın almak sadece boşuna masraf yapmanıza değil aynı zamanda yanlış kayağı da satın almanıza sebep olabilir.

Özel Ders Almak

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Ulaşım Nasıldır? - Kayak Alanı

Kayak merkezlerinde yüksek ücretleri sebebiyle herkesin ön yargı ile yaklaştığı öze dersler, sizlere çok kısa sürede kayak sporunun inceliklerini öğretebilirler. Özel ders almamakta ısrarcı iseniz youtube üzerinden eğitim videolarını izleyerek en azından spor hakkında az da olsa fikir sahibi olabilirsiniz. İş pratiğe gelince o bilgilerin çoğunun da uçup gideceğini söyleyelim.

Kayak Tatili Öncesi Spor

Tatile gitmeden en az 2 ay önce kaslarınızı çalıştırmaya başlamalısınız. Bu sayede hem ilk gün sonrasında tatili kapatmaz hem de çok sancılı kas ağrıları çekmezsiniz. Vücudun bu zorlu spora hazır olması, olası sakatlıkların da önüne geçmesi adına çok önemlidir.

Kötü Fikirlere Kapınızı Kapatın

Kayak Yapmak İçin Merak Edilenler Nelerdir?

Türkiye’deki kayak sporlarına olan ilgiden daha çok olumsuz yargılar bulunmaktadır. Çevrenizde kayak tatilinin çok pahalı ve gereksiz olduğunu söyleyecek onlarca kişi olacaktır. Onları umursamayın ve dağın zirvesine çıktığınız zaman olumsuz arkadaşlarınıza bir selfie göndermeyi de ihmal etmeyin.

Cevap bırakın