Türkiye’de Kayak Sporları ve Kayak Merkezleri

Kayak sporları , ileri teknoloji kullanılarak üretilen tahtalar ile insanların kara batmadan hızla hareket edebildikleri spor türleridir. Çok farklı disiplinleri bulunan kayağın ilk ortaya çıktığı yerin ise Sibirya olduğu tahmin edilse de, bugünkü hali ilk olarak İsviçre’de 20’li yıllarda denenmiştir.

Türkiye’de ise Cumhuriyetin kurulmasından sonra çok ufak bir ivme ile gelişen kayak sporları, ilk önemli adımını 1936 yılında Kış Olimpiyatları’na katılmamız ile atmıştır. Modern kayak pistlerine sahip olmamız ise bundan tam 30 yıl sonra 60’lı yıllarda Uludağ’da gerçekleşecektir.

Yeni Başlayanlar İçin Kayak Sporları

Beyaz Cennet Kartalkaya'da Kayak Tatili

Kayak, zor bir aktivite olarak görülse de kurallara uyulduğu ve eğitim alındığı takdirde kolay öğrenilebilen bir spor türüdür. Bu spor dağın zirvesinde ve zorlu iklim şartlarında yapıldığı için özel ekipmanlar gerektirir. Bunları kayak montu, kayak pantolonu, gözlük, eldiven, termal çorap ve içlikler, kask, güneş kremi, koruyucular olarak başlıca listeleyebiliriz.

Kayağa ilk başlayacak kişilerin kayak ekipmanı ve kıyafetlerini satın almalarına hiç gerek yoktur. Türkiye’deki tüm kayak merkezlerinde mevcut olan kayak mağazalarından, tüm gereksinimlerinizi edinebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Ziyaretçi Alaan Kayak Merkezleri

Kartalkaya Kayak Merkezi Tatilinde Neler Yapabilirsiniz

Türkiye’de 50’den fazla kayak merkezi bulunuyor olsa da maalesef bunların birçoğu sadece bölge halkına hizmet etmektedir. Ulusal çapta popüler olan 6 civarında kayak merkezimiz bulunuyor.

Uludağ Kayak Merkezi: Kayak sporlarının ülkemizdeki başlangıç noktası olan Uludağ, her seviyeden kayak severe hitap edecek pistlere sahiptir. En uzun pisti 2 kilometre olan Uludağ, 25 civarındaki kayak oteli ile on binlerce kişiyi aynı anda ağırlayabiliyor.

30’dan fazla pist ve hareketli gece hayatı ile Uludağ Kayak Merkezi’nin uzun yıllarda daha Kış sporlarının merkezi olacağı kesin.

Palandöken Kayak Merkezi: Sahip olduğu kar kalitesi, uzun ve zorlu pistlerine ek olarak uzun kayak sezonu ile Palandöken, Türkiye’nin Uluslararası arenadaki en iddialı Kış sporları merkezi. 2011 yılında ev sahipliği yaptığı Olimpiyatlar ile kalitesini kanıtlamış olan Palandöken, o günden itibaren her sezon ziyaretçi sayısını daha da artırmıştır. Kayak yapılabilen günlerin yapılamayanlardan daha fazla olduğu Palandöken’de sezon 6 aydan daha uzun sürmektedir.

Erciyes Kayak Merkezi: Heybetli Erciyes Dağı üzerine kurulmuş olan merkezde, karasal iklim ağır basmaktadır. Volkanik bir dağ olması nedeni ile pistler üzerinde ağaç veya taş gibi engeller bulunmuyor. Türkiye’nin en donanımlı lift sistemine sahip olan Erciyes’te, saatte 25 bin kişi pistlerin başlangıç noktasına taşınabiliyor.

Ayrıca bölgede Yaz ve Kış aylarında fark etmeksizin kullanabileceğiniz ücretsiz piknik alanları mevcut. Bu sayede kayak sonrasında aileniz ile beraber muhteşem mangal partileri yapabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi: Kars ili sınırları içerisinde bulunan merkez, dünyada çok az merkezin sahip olduğu kristal kar türüne sahiptir. Bu sayede İsviçre Alplerindeki kayak deneyiminin aynısını ziyaretçilerine sunan Sarıkamış, 15 bin kayak severe aynı anda hizmet verebiliyor. Pistlerin başlangıç noktalarına ulaşımın telesiyej ile sağlandığı merkezdeki konaklama olanakları ise yeterli seviyede.

Zigana Kayak Merkezi: Aslında bir yayla olan merkez, Karadeniz bölgesinin en iyi kayak merkezlerinden bir tanesi. Kayak sezonunun Kasım ayında başlayıp, Nisan başına kadar sürebildiği Zigana Kayak Merkezi, geniş ve uzun pistlere sahip. Konaklama olanakları sınırlı olsa da talebe göre yeterli seviyede diyebiliriz. Yeni başlayanlara da uygun olan pistlerde, eğitim de verilmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi: Uludağ’ın en büyük alternatifi olan Kartalkaya, yüksek ücretleri ile meşhur. Kısa süren kayak sezonu nedeni ile yoğun bir kalabalığın eksik olmadığı Kartalkaya’ya hafta içi günlerde gitmenizi öneriyoruz. Ilıman iklime sahip bölgede, Türkiye’nin en büyük Snowpark’ı da bulunmaktadır.

Cevap bırakın